• polski"
 • English"

Graupner HoTT :. system RC 2,4GHzwww.graupner.de_filerootdir_images_newsimages_news_artikel_hott_info_hott_web_logo_500px.jpg

Informacje ogólne

Graupner HoTT to rodzina urządzeń do zdalnego sterowania wielowirnikowcami Hornet. HoTT to jeden z najbardziej dopracowanych systemów RC w bardzo atrakcyjnej cenie. Przewagą systemu HoTT jest to, że poszczególne elementy mogą współpracować między sobą wzajemnie się uzupełniając.

Dowolny odbiorniki HoTT współpracuje z dowolnym nadajnikiem HoTT - zarówno z MZ-10 jak i z najbardziej zaawansowanym MC-32.

Każdy nadajnik HoTT jest wyposażony w ekran telemetryczny na którym operator może obserwować ważne parametry lotu co zwiększa wygodę i bezpieczeństwo wykonywania lotów.

Każdy nadajnik HoTT przy pomocy komunikatów głosowych informuje lub ostrzega operatora o przekroczeniu wartości parametrów kluczowych dla bezpieczeństwa lotu.

Każdy odbiornik HoTT (zainstalowany na wielowirnikowcu) jest wyposażony w zwrotny kanał telemetryczny przez który komputer pokładowy wysyła do nadajnika operatora informacje o stanie urządzeń pokładowych wielowirnikowca.

Więcej informacji na temat systemu HoTT znajduje się na stronie producenta: Graupner HoTT News

Cechy systemu

Do wielowirnikowych platform latających Hornet stosowane są zestawy HoTT firmy GRAUPNER, ze względu na:

 • zasięg do 4km w otwartej przestrzeni
 • pewny link radiowy między nadajnikiem a odbiornikiem
 • wbudowaną telemetrię
 • komunikaty głosowe np: o niskim stanie energii w akumulatorze napędowym
 • możliwość łatwego bezprzewodowego łączenia dwóch nadajników między sobą (podział na operatora kamery i operatora platformy)
 • dowolne przypisanie funkcji do przełączników i potencjometrów w nadajniku
 • intuicyjne i przejrzyste menu
 • podświetlany wyświetlacz (nie we wszystkich nadajnikach)

Oferowane nadajniki

Dla każdego nadajnika HoTT znajdującego się w ofercie RCConcept przygotowane zostały pliki konfiguracyjne. Wczytanie pliku programuje nadajnik tak aby jak najlepiej wykorzystać możliwości systemu HoTT do sterowania wielowirnikową platformą latającą Hornet.

Pliki konfiguracyjne należy skopiować na kartę microSD. Następnie w menu wybrać odpowiednią opcję i skopiować plik konfiguracyjny do pamięci nadajnika. Na kartę microSD należy kopiować tylko pliki przeznaczone do konkretnego typu nadajnika.

MZ-12

Podstawowy nadajnik 6-cio kanałowy w pełni programowalny. Idealny do pracy z symulatorem lotu oraz nauki latania platformą treningową Hornet-X4S. Wszystkie funkcje komputera pokładowego są aktywne:

 • 4 kanały na drążkach (THROTTLE, RUDDER, AILERON, ELEVATOR)
 • 1 kanał z przełącznikiem dwupozycyjnym (MOTOR_ENABLE)
 • 1 kanał z przełącznikiem dwupozycyjnym (FLIGHT_MODE)

Zasilanie bateriami alkalicznymi (4xAA). Brak ładowarki w komplecie.

Więcej informacji znajduje się w rozdziale: GRAUPNER HoTT MZ-12.

MX-12

Nadajnik 6-cio kanałowy w pełni programowalny. Idealny do pracy z symulatorem lotu oraz nauki latania platformą treningową Hornet-X4S. Wszystkie funkcje komputera pokładowego są aktywne:

 • 4 kanały na drążkach (THROTTLE, RUDDER, AILERON, ELEVATOR)
 • 1 kanał z przełącznikiem dwupozycyjnym (MOTOR_ENABLE)
 • 1 kanał z przełącznikiem dwupozycyjnym (FLIGHT_MODE)

Zasilanie akumulatorem NiMh o pojemności 1500mAh. Ładowarka w komplecie.

Opis nadajnika MX-12 znajduje się w rozdziale: GRAUPNER HoTT MX-12.

MX-16

Opis nadajnika MX-16 znajduje się w rozdziale: GRAUPNER HoTT MX-16.

MX-20

Opis nadajnik MX-20 znajduje się w rozdziale: GRAUPNER HoTT MX-20.

MC-16

Opis nadajnik MC-15 znajduje się w rozdziale: GRAUPNER HoTT MC-16.

MC-20

Opis nadajnik MC-20 znajduje się w rozdziale: GRAUPNER HoTT MC-20.

MC-32

Opis nadajnik MC-32 znajduje się w rozdziale: GRAUPNER HoTT MC-32.

HoTT z RCConcept

Nadajniki HoTT dostarczane przez RCConcept mają:

 • wgrany najnowszy firmare w wersji angielskiej
 • załadowane komunikaty głosowe w wersji angielskiej
 • ustawione drążki oraz spreżynki
 • nasmarowaną bieżnie drążka gazu smarem silikonowym
 • zaprogramowane dwa modele symulator AeroSIM i wielowirnikowiec Hornet-X4

Poszczególne przełączniki i potencjometry nadajników dla zaprogramowanych modeli AeroSIM i Hornet-X4 są skonfigurowany zgodnie z opisami na stronie konkretnego nadajnika. Dla MX-20 jest to ta strona: http://wiki.rcconcept.pl/doku.php?id=graupner:hott:mx-20#przelaczniki_i_funkcje

Kluczowe funkcje

Warto się zapoznać z rozdziałami poświęconymi następującym funkcjom: - DUAL RATE / EXPO - związane w wielowirnikowcach z wielkością pochylenia/przechylenia oraz z czułością wielowirnikowca na ruchy prawego drążka (funkcja AILERON/ELEVATOR) - PHASE ASSIGMENTS - związane z możliwości przypisywania różnych DUAL RATE / EXPO do faz lotu sterowanych przełącznikiem - CHANNEL 1 CURVE - funkcji przydatnej w lotach bez stabilizatora wysokości - TIMERS (GENERAL) - funkcji przypominania operatorowi o czasie lotu - SERVO ADJUSTMENT - czyli możliwości przekazywania do komputera pokładowego kluczowych parametrów wpływających na jego zachowanie w powietrzu

Ze strony firmy GRAUPNER można pobrać instrukcję w języku polskim dla nadajnika MX-20. Logikę działania oraz pozycje w manu są analogiczne dla innych nadajników, można się więc posiłkować tą instrukcją również przy innych nadajników.

Aktualizacja oprogramowania

Oprogramowanie nadajników HoTT można aktualizować wprost z karty SD. W tym celu należy wgrać na kartę SD najnowsze pliki bin dla posiadanego nadajnika w odpowiedniej wersji językowej. Można to zrobić jeśli nadajnik posiada oprogramowanie w wersji 4. Wcześniejsze wersje należy aktualizować za pomocą oprogramowania Graupner_Studio.

Jeśli aktualizacja się nie powiedzie i radio jest „martwe” należy skorzystać z procedury Emergency opisanej na stronie firmy mikrokopter.de: http://www.mikrokopter.de/ucwiki/en/HottUpdate#Blue_screen

graupner/hott.txt · ostatnio zmienione: 2014/08/06 09:26 przez Piotr Kleczyński