Od czego zacząć?Najlepiej zacząć od określenie sposobu wykorzystania wielowirnikowca Hornet. Dzięki temu łatwiej jest wybrać konkretny model wielowirnikowej platformy latającej. Jest to dość istotne ponieważ nie ma platform uniwersalnych są za to platformy optymalizowane do konkretnego zastosowania. Właściwe określenie sposobu wykorzystania platformy latającej jest konieczne, ponieważ pociąga za sobą wybór innych elementów systemu takich jak:

 • nadajnik zdalnego sterowania (pulpit operatora)
 • akumulatory napędowe (w technologi litowo polimeowej - LiPo)
 • ładowarka do ładowania akumulatorów napędowych
 • dwu lub trzy osiowy stabilizator kamery video lub aparatu fotograficznego
 • wyzwalacz migkawki
 • sterownik zoom
 • system podglądu kadru

W zależności od posiadanego budżetu można wybrać różne komponenty systemu. Jeśli liczy się jakość materiału fotograficznego lub filmowego to wielowirnikowiec musi być zbudowany w oparciu o topowe komponenty a to podnosi cenę rozwiązania. Aby poznać potrzeby użytkownika i dobrać do nich optymalne rozwiązanie konieczne jest uzyskanie odpowiedzi na poniższe pytania:

 1. jaka kamera video lub aparat fotograficzny ma być użyty?
 2. jaka będzie ogniskowa obiektywu?
 3. pod jakim kątem będzie ustawiony kamera/aparat w stosunku do wielowirnikowca?
 4. czy kąt kamery/aparatu względem wielowirnikowca ma być zmieniany zdalnie w trakcie lotu?
 5. czy spust migawki ma być wyzwalany zdalnie?
 6. czy konieczny jest podgląd kadru na ziemi?
 7. jak długo ma latać wielowirnikowiec na jednym zestawie akumulatorów?
 8. na jaką wysokość mają być wykonywane loty?
 9. jaki ma być promień lotu wielowirnikowca od punktu startu?
 10. w jakim terminie ma być zrealizowana dostawa?
 11. jaki jest budżet projektu?

Bardzo ważne jest również zrozumienie ograniczeń wielowirnikowej platformy latającej Hornet. Trzeba zdawać sobie sprawę, że platforma nie jest narzędziem dla każdego! Trzeba mieć odpowiednie zdolności manualne aby umieć ją prawidłowo wykorzystać w powietrzu.

Osoby bez doświadczenie modelarskiego powinny zacząć od kupienia optymalnej aparatury zdalnego sterowania oraz symulatora. Po zapoznaniu się ze specyfiką lotu wielowirnikowych platform latających na ekranie komputera łatwiej jest podjąć decyzję co dalej. Najczęściej jest to niewielka platforma trenningowa. Po uzyskaniu pewności sterowania platformą trenningową można wybrać platformę docelową do realizacji konkretnego zadania określonego na początku przez użytkownika.

Dla użytkowników którzy nie mieli wcześniejszego doświadczenie modelarskiego oferujemy platformy w wersji RTF (Ready To Fly) czyli zawierającej wszystkie elementy potrzebne do wykonania lotów oraz normalnej eksploatacji.

Dla użytkowników posiadających własny osprzęt modelarski (nadajnik, odbiornik, ładowarka, pakiety), którzy nie chcę tracić czasu na montaż i ustawienie platformy za to chcą skupić się na lataniu oferujemy wersję ARF (Almost Ready to Fly), która pod podłączeniu własnego odbiornika umożliwia niemalże natychmiastowe wykonanie pierwszego lotu.

Dla użytkowników którzy chcą montować platformę samodzielnie mamy w ofercie wersję KIT. Montaż i ustawienie platformy nie jest trudne ani skomplikowane, pod warunkiem posiadania odpowiedniego doświadczenia modelarskiego, aby nie popełnić błędów które mogą spowodować jej rozbicie przy pierwszym locie. Konieczne jest także rozumienie wpływu poszczególnych parametrów komputera pokładowego na zachowanie platformy i posiadanie doświadczenie przy ustawianiu wielowirnikowych platform latających w zakresie strojenia regulatorów PID.

jak_zaczac/start.txt · ostatnio zmienione: 2013/09/05 09:08 przez Piotr Kleczyński