Hornet a prawo lotniczeWielowirnikowiec Hornet należy do rodziny bezzałogowych statków latających BSL. Jest to spolszczenie przyjętej na świecie nazwy UAV (Unmanned Aerial Vehicle). Ponieważ jest to statek latający, jego operator musi znać i przestrzegać zasady panujące w ogólno dostępnej przestrzeni powietrznej w której poruszają się również inne statki latającego (np: samoloty pasażerskie). Poruszanie w tej przestrzeni nie może powodować sytuacji które mogą skutkować kolizją z innymi użytkownikami. Na operatorze wielowirnikowca Hornet spoczywa odpowiedzialność zapewnienie tzw. separacji w powietrzu.

Ponieważ większość wielowirnikowców Hornet wykorzystywana jest komercyjnie. Operator musi posiadać świadectwo kwalifikacji. Ważne jest też aby zdawać sobie sprawę, że zarówno w komercyjnym jak i hobbystycznym lataniu operator odpowiada za skutki ewentualnej awarii sprzętu latającego.

Warto zapoznać się z komunikatem z dnia 25 marca 2014 w sprawie naruszania przepisów dotyczących zasad wykonywania lotów modelami latającymi oraz bezzałogowymi statkami powietrznymi.

Dyskusja na temat wykonywania lotów oraz przepisów na forum epheli.pl.

prawo_lotnicze.txt · ostatnio zmienione: 2014/04/16 22:45 przez Piotr Kleczyński