Hornet a prawo lotnicze



Wielowirnikowiec Hornet należy do rodziny bezzałogowych statków latających BSL. Jest to spolszczenie przyjętej na świecie nazwy UAV (Unmanned Aerial Vehicle). Ponieważ jest to statek latający, jego operator musi znać i przestrzegać zasady panujące w ogólno dostępnej przestrzeni powietrznej w której poruszają się również inne statki latającego (np: samoloty pasażerskie). Poruszanie w tej przestrzeni nie może powodować sytuacji które mogą skutkować kolizją z innymi użytkownikami. Na operatorze wielowirnikowca Hornet spoczywa odpowiedzialność zapewnienie tzw. separacji w powietrzu.

Ponieważ większość wielowirnikowców Hornet wykorzystywana jest komercyjnie. Operator musi posiadać świadectwo kwalifikacji. Ważne jest też aby zdawać sobie sprawę, że zarówno w komercyjnym jak i hobbystycznym lataniu operator odpowiada za skutki ewentualnej awarii sprzętu latającego.

Warto zapoznać się z komunikatem z dnia 25 marca 2014 w sprawie naruszania przepisów dotyczących zasad wykonywania lotów modelami latającymi oraz bezzałogowymi statkami powietrznymi.

Dyskusja na temat wykonywania lotów oraz przepisów na forum epheli.pl.

prawo_lotnicze.txt · ostatnio zmienione: 2014/04/16 22:45 przez Piotr Kleczyński