digitalGYRO :. żyroskop ogonowy do modeli helikopterów RCwww.rcconcept.pl_imgs_digitalgyro104al_digitalgyro104al_01_mid.jpg

Informacje ogólne

digitalGYRO to żyroskop ogonowy dedykowany do modeli helikopterów zdalnie sterowanych:

  • o napędzie elektrycznym
  • z pojedynczym wirnikiem głównym i wirnikiem ogonowym sterowanym zmiennym kątem natarcia łopatek

digitalGYRO występuje w wersji A oraz AL, wersja AL ma wbudowany rejestrator gyroLOGGER, pozwalający zarejestrować pracę ogona podczas lotu czyli w rzeczywistych warunkach w jakich pracuje żyroskop.

Tryby pracy żyroskopu

Żyroskop może pracować w dwóch różnych trybach: NORM i AHHS. W każdym trybie zachowanie modelu jest inne. Wybór trybu zależy do stylu latania i od preferencji pilota.

Praca w trybie NORM

W tym trybie ogon ustawia się zawsze z tyłu wzdłuż osi lotu helikoptera. Tryb ten jest niezalecany przy zawisie oraz starcie i lądowaniu modelu - szczególnie w przypadku pilotów w początkowej fazie nauki, ze względu na możliwość samoczynnego obrócenia się ogona modelu w lewo lub w prawo co może zdezorientować początkującego pilota i doprowadzić do niezamierzonego i nie kontrolowanego rozbicia modelu.

Praca w trybie AHHS

W tym trybie ogon pozostaje w stałej pozycji w której został zatrzymany przez pilota w momencie ustawienia drążka RUDDER w pozycję neutralną (środkową). Ogon pozostaje w tej pozycji niezależnie od kierunku w którym leci model. Ten tryb ułatwia start i lądowania, pozawala również dobrze opanować zawis w początkowej fazie nauki. Ponieważ w tym trybie pilot może skupić się na sterowaniu wznoszeniem (dodanie gazu i skoku = drążek THROTLE w górę) lub opadaniem modelu (odjęcie gazu i skoku = drążek THROTLE w dół), aby nauczyć się utrzymania modelu helikoptera na stałej wysokości a także na sterowaniu przechyłem w lewo lub w prawo (drążek AILERON) oraz do przodu i do tyłu (drążek ELEVATOR), aby nauczyć się utrzymywania modelu w jednym miejsc nad heliportem.

Warunki pracy żyroskopu

Podczas lotu, główny wirnik helikoptera wytwarza moment obrotowy powodujący obrót modelu wokół osi głównego wirnika, którym przeciwdziała wirnik ogonowy. Wydajność wirnika ogonowego jest regulowana poprzez zmiany skoku łopatek pomocniczego wirnika ogonowego. Zmianą ich skoku steruje serwo ogonowe - czym szybsze tym lepiej, ponieważ ogon pracuje precyzyjniej. Podmuchy bocznego wiatru lub wpływ sił grawitacji to kolejne czynniki wpływające na prace żyroskopu a co za tym idzie własności lotne modelu helikoptera RC. Zadaniem prezentowanego żyroskopu jest wygenerowanie odpowiedniego sygnału sterującego serwem ogonowym tak aby siła generowana przez wirnik ogonowy miała wartości przeciwdziałającą wspomnianym zjawiskom i utrzymującą ogon helikoptera w pozycji określonej przez użytkownika.

digitalGYRO to żyroskop ogonowy do modeli helikopterów RC. Jest to w pełni programowalne urządzenie, które umożliwia ustawienie wszystkich parametrów wewnętrznych, tak aby ustawić żyroskop dokładnie pod swoje potrzeby. Nie jest zalecany dla początkujących pilotów ponieważ zmiana wartości parametrów może doprowadzić do nieprawidłowego zachowania żyroskopu.

Linki do zasobów

Gdzie kupić?

Żyroskop ogonowy digitalGYRO-104AL można kupić w:
Sklepie Fabrycznym RCC

Żyroskop ogonowy digitalGYRO-112AL można kupić w:
Sklepie Fabrycznym RCC

produkty/digitalgyro.txt · ostatnio zmienione: 2011/06/09 08:39 przez Piotr Kleczyński