SzkoleniaWielowirnikowe drony to złożone urządzenia - szczególnie dla osób bez doświadczenie modelarskiego. Osoby zainteresowane dronami to zwykle osoby dorosłe posiadające prawo jazdy. Między sterowaniem drona a kierowaniem samochodu czy motocyklem zachodzi pewna analogia. Jazda pojazdami jest prosta dopiero po zdobyciu doświadczenia. Żeby jednak zdobyć doświadczenie potrzebne jest przejechanie odpowiedniej ilości kilometrów i poznanie przepisów ruchu drogowego. Podobnie jest w przypadku dronów. Trzeba zdobyć wiedzę i doświadczenie… Aby ułatwić ten proces organizujemy szkolenia. Szkolimy naszych klientów od 2009 roku (prawdopodobnie byliśmy pierwsi, jeśli chodzi o szkolenie ludzi nie związanych wcześniej z modelarstwem ;-) ).

Na szkoleniach dla operatorów UAV, uczymy:

 • przygotować sprzęt do lotu
 • startować w warunkach rzeczywistych
 • podejmować świadome decyzje podczas lotu
 • nie podejmować zbędnego ryzyka
 • po wykonaniu lotu bezpiecznie wylądować

W odróżnieniu od innych firm działających na rynku dronów nie zajmujemy się składaniem wielowirnikowców z podzespołów innych producentów, tylko tworzymy te podzespoły. Bazując na posiadnym doświadczeniu w zakresie mechaniki, elektroniki i informatyki rozwijamy wszystkie komponenty wielowirnikowych dronów Hornet zaczynając od ram, mechaniki gimbali przez sterowniki silników bezszczotkowych, komputery pokładowe, stabilizatory kamer, na zaawansowanym oprogramowaniu kończąc. Produkujemy profesjonalne systemy latające, do których można mieć duże zaufanie. Przy pomocy dronów Hornet wyszkoleni przez nas operatorzy realizują operacje lotnicze podczas akcji ratunkowych, na planach filmowych, w badaniach naukowych, czy własnych projektach.

Szkolenia dla operatorów

Dla osób, firm i instytucji oferujemy szkolenia:

 1. podstawowe MR
 2. zaawansowane MR
 3. z obsługi symulatora AeroSIM RC
 4. dla operatorów UAVO
 5. dedykowane

Celem szkoleń jest przybliżenie tematyki związanej z wykorzystaniem, użytkowaniem i eksploatacją wielowirnikowych dronów, przedstawienie zasad bezpieczeństwa oraz przepisów lotniczych. Główny nacisk kładziemy na praktyczne umiejętności, zrozumienie zasad fizycznych oraz poznanie wszelkich ograniczeń które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo wykonywanych operacji lotniczych.

1. Szkolenie podstawowe MR

Szkolenie praktyczne przeznaczone jest dla osób które nie miały wcześniej doświadczenia z wielowirnikowymi dronami, chcą je wykorzystać do celów hobbystycznych i uczą się we własnym zakresie.

2. Szkolenie zaawansowane MR

Szkolenie zaawansowane przeznaczone jest dla osób, które chcą się uczyć od wykwalifikowanych instruktorów, chcą przyspieszyć proces nauki lub nie mają czasu na szkolenie samodzielne. Z tego typu szkoleń korzystają zarówno osoby wykorzystujące drony w celach hobbystycznych jak i komercyjnych. Szkolenie to podzielone jest na 3 etapy:
Etap 1:

 • loty na symulatorze AeroSIM obsługiwanym przy pomocy konsoli operatora
 • praca we własnym zakresie (10-20 godzin)

Etap 2:

 • loty w warunkach rzeczywistych przy użyciu wielowirnikowca treningowego
 • loty w trybie instruktor-operator (1-3 loty)
 • praca we własnym zakresie (20-30 lotów 10 minutowych)

Etap 3:

 • loty w warunkach rzeczywistych przy użyciu wielowirnikowca docelowego
 • praca we własnym zakresie (10-15 lotów 10 minutowych)

3. Szkolenie z obsługi symulatora AeroSIM RC

Szkolenie obejmuje omówienie podstawowych tematów, bez których nauka na symulatorze nie przyniesie spodziewanych efektów. Są to następujące zagadnienia:

 1. przypisywania funkcji do kanałów konsoli operatora
 2. przypisanie funkcji do osi drążków (MODE konsoli)
 3. omówienie funkcji DUAL RATE
 4. omówienie funkcji EXPO
 5. kalibracja konsoli w symulatorze
 6. konfiguracja symulatora do posiadanej konsoli operatora
 7. jak trzymać konsolę i jak operować drążkami
 8. omówienie podstawowych funkcji symulatora
 9. zapoznanie z programem treningowy, trybem GAME oraz lotami FPV

:aerosim-rc-mz-12.png

4. Szkolenie dla operatorów UAVO

Szkolenie dla kandydatów na operatorów zakończone uzyskaniem świadectwo kwalifikacji UAVO VLOS. Jest ono przeznaczone dla osób, które chcą wykorzystywać wielowirnikowe drony do celów komercyjnych. Szkolenie składa się z części teoretyczne i praktyczne i zakończone jest egzaminem wewnętrznym. Po nim kandydat może przystąpić do egzaminu państwowego (teoretycznego i praktycznego) aby uzyskać świadectwo kwalifikacji UAVO VLOS na wielowirnikowe drony MR w kategorii wagowej do 25kg.

Szkolenie innych to trudna sztuka. Warto znaleźć szkołę w której pracuje najlepsi instruktorzy. Powinny to być osoby, które są expertami w dziedzinie bezzałogowych statkach latających, używają ich na codzień i co ważne są pasjonatami tej dziedziny. Mają też odpowiednią historię i potwierdzony przebieg ;-).

Szkolenia dla kandydatów na operatorów UAV organizuje właściciel marki RCConcept Flying Technology Piotr Kleczyński, który prezentuje następujące stanowisko:

a. Musi być pasja

Lubimy dzielić się wiedzą i pomagać innym w nabywaniu nowych umiejętności. Dlaczego? Bo sami też się rozwijamy. Najgorsze to stać w miejscu… Tak jak poniżej uczymy operatorów latać prosto wielowirnikowcami MR po zmianie kursu.

Program szkoleniowy

Więcej informacji: kurs@drony.pl

Zapraszam!
Piotr Kleczyński

Zerkaj w niebo...Drony latają wszędzie!

b. Tylko trening celowy

Każde szkolenie, które ma być skuteczne musi zawierać w sobie trening celowy. To trudne! Człowiek nie lubi ćwiczyć tego co mu nie wychodzi. Aby osiągnąć mistrzostwo musi polubić własne ograniczenia a cały swój wysiłek skupić na ciągłym wykonywaniu ćwiczeń z którymi ma problem. Na szkoleniach które organizujemy nie ma „hulania” po polu, bo to strata czasu i energii. Jest za to trening celowy, jak w wojsku :-D. Tak jak poniżej uczymy operatorów podświadomie poruszać drążkami.

Program szkoleniowy

Więcej informacji: kurs@drony.pl

Zapraszam!
Piotr Kleczyński

Zerkaj w niebo...Drony latają wszędzie!

c. Bez systemów wspomagających

Nie jest dla mnie istotne jak bardzo zaawansowanym bezzałogowcem chce latać kandydat na operatora UAV którego szkolę. U mnie nie ma latania z funkcją RTH. Zbyt dużo razy widziałem odlatujący sprzęt, który uciekł na skutek awarii lub zakłócenia systemów opartych o magnetometr i odbiornik GPS. Dlatego uczę precyzyjnego, inteligentnego, bezpiecznego latania w trybie ręcznym. Latania każdą orientacją UAV względem operatora. Dzięki temu jak coś technicznie zawiedzie z autopilotem, jest szansa na powrót do punktu startu i bezpieczne lądowanie.

Hornet TRAINER

Więcej informacji: kurs@drony.pl

Zapraszam!
Piotr Kleczyński

Zerkaj w niebo...Drony latają wszędzie!

Szkolenie dedykowane

Szkolenie przygotowane specjalnie na potrzeby konkretnej grupy operatorów. Jeśli jest to np: szkolenie dla filmowców część praktyczne jest poświęcona nauce trików potrzebnych do realizacji konkretnych ujęć. Są to szkolenie przygotowywane indywidualnie i realizowane według opracowanego i zatwierdzonego wcześniej planu.

Więcej informacji: kurs@drony.pl

Podstawowa konsola operatora

MZ-12 to podstawową konsolą operatora, która jest polecana w początkowym etapie nauki oraz pracy z dronem.

sklep.rcconcept.pl_1137-thickbox_default_graupner-hott-mz-12.jpg

Zaawansowana konsola operatora

MC-20 to zaawansowaną konsolą operatora, która jest polecana w aplikacjach które wymagają dużej niezawodności oraz ergonomii pracy.

www.rcconcept.pl_graupner_mini_mc-20.jpg

Symulator lotu wielowirnikowych dronów

AeroSIM to symulator, który stosujemy w procesie nauki lotu wielowirnikowymi dronami.

www.aerosimrc.com_img_p.jpg

Egzamin państwowy

UAVO - egzamin państwowy informacje

Rodzaj egzaminu państwowego:
UAVO (dla kandydatów na operatorów bezzałogowych statków powietrznych)

Zakres egzaminu państwowego:
VLOS (z uprawnieniami do wykonywania lotów w zasięgu wzroku)

Typ statków powietrznego:
MR (bezzałogowy wielowirnikowiec)

Kategoria wagowa:
2kg, 2-7kg, 7-25kg

Egzamin państwowy składa się z dwóch części z części teoretycznej i praktycznej.

Żeby podejść do egzaminu państwowego trzeba mieć przy sobie komplet wymaganych dokumentów:

 1. dokument potwierdzający tożsamość
 2. ważne orzeczenie lotniczo-lekarskie (kategorii 4)
 3. polisa ubezpieczenia OC (tzw. ubezpieczenie modelarskie)
 4. wypełniony wniosek o wydanie świadectwa kwalifikacji (UAVO)
 5. dowód wniesienia opłat urzędowych na konto ULC

Egzamin teoretyczny składa się z 5 przedmiotów:

 1. Podstawy prawa lotniczego
 2. Człowiek jako pilot i operator
 3. Zasady wykonywania lotów
 4. Bezpieczeństwo wykonywania lotów i sytuacje niebezpieczne
 5. Obsługa, budowa i zasady działania bezzałogowego wielowirnikowca MR

Egzamin teoretyczny ma charakter testu. Każdy z 5 przedmiotów zawiera 12 pytań. Do każdego pytania są 3 lub 4 odpowiedzi z których tylko jedna jest prawidłowa. Wśród odpowiedzi często znajduje się sformułowanie: „Wszystkie z powyższych odpowiedzi są prawidłowe”, „Żadna z powyższych odpowiedzi nie jest prawidłowa”. W pytaniach często pojawia się zaprzeczenie. Dlatego też trzeba wykazać się skupieniem, uwagą i zrozumieniem czytanego tekstu.

Aby zaliczyć egzamin teoretyczny wymagane jest przekroczenie progu 75% prawidłowych odpowiedzi w każdym przedmiocie, czyli na 12 pytań trzeba udzielić minimum 9 odpowiedzi prawidłowych.

W cenie opłaty za egzamin teoretyczny są trzy podejścia.

Do egzaminu praktycznego można podejść dopiero po pozytywnym zaliczeniu teorii. Jeśli kandydat na operatora zdecyduje się na rozpoczęcie egzaminu a nie zaliczy figur określonych przez Egzaminatora lub popełni jakiś błąd, musi zapłacić za kolejny egzamin praktyczny zgodnie z cennikiem publikowanym na stronie ULC.

Poniżej linki do zakresu materiału wymaganego na egzaminie państwowym oraz FAQ opublikowany przez Urząd Lotnictwa Cywilnego:

szkolenia.txt · ostatnio zmienione: 2016/03/21 17:45 przez Piotr Kleczyński